LIPO rok 2014

30. prosince 2014 v 20:34 |  Special
Ani tentokrát vás na závěr roku neochudíme o shrnutí dění kolem Lipa za uplynulých dvanáct měsíců. Článek navazuje na výroční souhrny z let 2012, tehdy rozděleného do čtyř částí (I., II., III., IV.), a 2013. Co vše se letos důležitého událo, čtěte níže.LEDEN - BŘEZEN

První čtvrtletí roku se neslo hlavně ve znamení dokončování druhé studiové desky "O duši". Ta vznikala ve spolupráci s producentem Martinem Ledvinou, beaty přispěl ODD a Lipo se tentokrát rozhodl experimentovat a propojovat hip hop s prvky dalších žánrů. Ve studiu se proto střídali zajímaví hosté jako Kühnův dětský sbor, Tereza Černochová, její jmenovkyně Kovalová nebo operní mezzosopranistka Ester Pavlů.

V lednu ještě své úspěšné hitparádové tažení dojížděl loňský song "Pořád jen to svoje", který vévodil žebříčku Evropy 2 a k dnešnímu dni má jeho klip na kontě už skoro dva miliony zhlédnutí. Pro velkou popularitu u fanoušků byla později skladba na desku přidána jako bonus.

Začátkem roku vyšel také videoklip "Nebe nad Prahou" folkpopové skupiny Jelen, která tím nastartovala úspěšný rok, během něhož vydala debutové album a daří se jí na koncertních jevištích. O režii snímku se postaral právě Lipo.

Jako režisér se angažoval i v souvislosti s hudebním dokumentem "Buď toho součástí! Podporuj muziku", který byl představen začátkem března. Projekt si klade za cíl informovat studenty druhého stupně základních škol o problematice autorských práv a duševního vlastnictví. Spolu se strůjci projektu s ním po celý rok Lipo objíždí školy po celé republice a představuje ho žákům.

V prvním čtvrtetí také LIPO FanBlog oslavil už své druhé narozeniny, Lipo byl nominován na hudební ceny Evropy 2 v kategorii zpěvák roku (cenu později získal Majk Spirit) a hned dva jeho starší klipy dosáhly na YouTube sledovanosti přes jeden milion zhlédnutí. Jedná se o vizuály "Pořád jen to svoje" a "Do města přišla zima".

Především ale na konci března Lipo definitivně dokončil novou desku a vrhl se na natáčení prvního klipu k ní.DUBEN - ČERVEN

Video "Město, co spí" s hostující Ester Pavlů bylo na YouTube představeno 6. dubna, symbolicky v den dvouletého výročí od vydání první sólovky "Víc než hudba", a v kontextu Lipovy tvorby mnohé diváky překvapilo - ať už se jednalo o experimentální pojetí skladby, ve které se rap střetává s vlivy opery, šansonu či drum'n'bassu, nebo výpravným videoklipem pořízeným ve vybydleném centru Liberce.

Singl byl chválen hudební kritikou, a ač se nejednalo (ani nemělo jednat) o žádný masový hit, později překvapivě vyhrál hitparádu Óčko Chart a dařilo se mu i v několika dalších žebříčcích.

Zároveň s prvním klipem ale Lipo pustil mezi posluchače i píseň "Kruhy", ve které hostuje Yanna. Skladba oslavující lásku na celý život se rychle rozšířila a k dnešnímu dni klip, který byl natočen v květnu u moře v Belgii, na YouTube nastřádal už přes 1,3 milionu zhlédnutí. Singl byl nasazen i do rádií, kde se podle výsledků oficiální české hitparády IFPI v jeden moment dostal mezi patnáct nejrotovanějších domácích songů. Nasadila ho i rádia na Slovensku.

Duet "Kruhy" bořil rádiové a televizní žebříčky a fanoušci ho vynesli na vrchol hitparády hudební televize Óčko nebo Evropy 2. V její Evropa 2 Music Chart se písni dokonce dařilo natolik skvěle, že v před několika dny zveřejněném výročním pořadí nejúspěšnějších hitů za celý rok 2014 jí patří 5. místo.I úspěch obou zmíněných písní pomohl k následnému zájmu fanoušků o album "O duši". To vyšlo 12. května, už o tři dny dříve ale bylo exkluzivně k poslechu přes streamovací službu Spotify. Deska okamžitě vyletěla na první místo digitální hitparády prodejnosti na iTunes a v českém albovém žebříčku se na základě prodejů fyzických kopií umístila na 4. pozici.

Druhá řadovka Lipa ale sklidila i vesměs pozitivní recenze. Níže je několik citací z nich.

"Tolik sdělení, bezradnosti v citech, lásky, smutku, touhy (i po klidu). A je jedno, zda bicí tepou ("Poslední údolí") nebo Lipa podpoří smyčce a Kühnův dětský sbor. On píseň 'Všechno má svůj čas' přislazuje, dává naději. Neobvyklé spojení, silná píseň. Slušné album. City. Hity." (Liberecký deník).

"Deska 'O duši' je pro ty, kteří se nad hudbou nechtějí jen bavit, ale touží při jejím poslechu také přemýšlet, objevovat a ztotožňovat se. Pro ty, kteří rozumí básníkově specifickému stylu, k němuž bychom v Česku ekvivalentního interpreta hledali marně. A jeho duši." (Musicserver.cz)

"Označení rapper není pro Jonáše Červinku, který si říká Lipo, zcela přesné. Přesněji je spíše básník, poetik. To dokazuje na svém novém albu 'O duši', na kterém, jak název napovídá, otevírá svou duši vstříc posluchačům." (Monstermusic.cz)

K desce "O duši" proběhla v květnu i release party v prodejně pražského Puma Store a Lipo k novému materiál poskytl řadu zajímavých rozhovorů. Projít si je můžete v sekci Rozhovory.

Za zmínku také stojí jeho hostování na desce libereckých kolegů ATMO Music, která vyšla v dubnu a Lipa na ní uslyšíte v songu "Démoni", jenž se později dočkal i svého klipu.

V červnu spolu s Debbi předvedli svůj hit "Ležím v tvé blízkosti" na zaplněném Václavském náměstí v rámci Mattoni Koktejl Festivalu a ve stejný měsíc se mu na Facebooku podařilo překonat hranici třiceti tisíc fanoušků.ČERVENEC - ZÁŘÍ

Léto pojal Lipo po předchozím náročném programu spíše odpočinkově a vyrazil třeba na MFF do Karlových Varů nebo na dovolenou do Řecka. Hned po prázdninách se ale vrhl na přpravu už třetího videoklipu k albu "O duši".

V případě vizuálu k písni "Všechno má svůj čas" se rozhodl pro netypickou metodu natáčení na šestnáctimilimetrový film. Klip se pořizoval v polovině září na místech, kde jako dítě trávil prázdniny, a problémy trochu působilo propršené počasí. Nakonec se ale potřebné záběry podařilo nasbírat a klip mohl zamířit do střižny.

Kromě toho bylo představeno i video ATMO Music ke společnému songu s Lipem "Démoni". To si později vedlo slušně v televizní hitparádě Óčko Chart, kde se, stejně jako poté "Všechno má svůj čas", prokousalo na druhé místo.ŘÍJEN - PROSINEC

Videoklip "Všechno má svůj čas" si svou premiéru odbyl na křtu desky "O duši", který se uskutečnil 3. října v libereckém Golf baru. Na akci vystoupili kromě Lipa třeba Debbi, ATMO Music nebo Terezie Kovalová ze skupiny Calm Season. Koncertů bylo i letos obecně poměrně dost a Lipo absolvoval desítky vystoupení v různých koutech naší země.

Koncem října byl završen projekt "Město, co spí" vztahující se ke stejnojmennému klipu. Lipo v něm vyzýval mladé posluchače k větší občanské angažovanosti, zúčastnil se společné besedy s aktivními účastníky a nakonec společně vyrazili na cestu do Berlína, kde navštívili zajímavá místa.

Lipo se ale letos účastnil i dalších projektů. Jeho fotografie se například objevila v kalendáři občanského sdružení Šance zvířatům na příští rok, ve spolupráci s nadací Taťány Kuchařové se také zapojil do akce COOL prarodiče.

Odměnou za jeho celoroční práci mu byla aktivita fanoušků při hlasování do ankety Hvězda internetu v rámci Českého slavíka. Lipo se totiž umístil na výborném 2. místě hned za vítězným Voxelem.

Na sklonku roku měl také možnost podívat se na hudbu opačným pohledem - tedy očima a ušima hudebního novináře. Navštívil totiž koncert písničkáře Bena Howarda ve Vídni a z akce napsal reportáž pro musicserver.cz.

Že se jeho fanouškovská základna i letos řádně rozšířila, dokazuje také skutečnost, že se před koncem roku počet jeho facebookových fanoušků přehoupl už přes 40 tisíc.2015?

Co chystá Lipo do příštího roku? Pravděpodobně se videoklipu dočká ještě nějaký song z desky "O duši", kromě toho už ale Lipo začíná pomalu skládat nové skladby.

Stále pokračuje projekt Podporuj muziku, s nímž letos Lipo objel desítky škol po celé republice, a rýsují se i nové projekty a možnosti. O těch se ale dozvíte, až nastane pravý čas.

Co vše rok 2015 přinese, ale samozřejmě v tuto chvíli ještě nikdo netuší. Těšme se na to.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Který song z alba "O duši" se vám líbí nejvíc?

O duši - Prolog 7% (156)
Město, co spí 8.1% (181)
Hlubiny 7.3% (162)
Kruhy 34.2% (761)
Vím, že jsi tam někde 6.6% (148)
Sen 3% (67)
Plameny 4% (90)
Poslední údolí 2.5% (56)
Všechno má svůj čas 9.3% (207)
O duši - Epilog 3.5% (78)
Pořád jen to svoje 14.4% (321)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama