Album "Víc než hudba" má druhé výročí. Jak dopadla anketa o nejoblíbenější song?

6. dubna 2014 v 0:00 |  Special
Právě dnes upynuly přesně dva roky od vydání Lipovy debutové desky "Víc než hudba". Album se na trhu objevilo 6. dubna 2012 a symbolicky se dočkalo druhých narozenin v den, kdy bude představen nový videoklip "Město, co spí" - první ochutnávka z druhé desky. Je tak jasné, že éra úspěšné prvotiny se definitivně uzavírá a začíná nová etapa Lipovy kariéry. Tu předchozí si můžete zrekapitulovat ve výročním článku.
První sólový počin Lipa se na trhu objevil v době, kdy rádii v plném proudu rotoval megahit "Ležím v tvé blízkosti" s hostující Debbi. Písnička se dlouhou dobu držela v popředí hitparády nejhranějších tuzemských skladeb, později se dokonce vydrápala až na samotný vrchol. Jednalo se o zatím Lipův nejúspěšnější singl, což nepochybně pomohlo i prodeji celé desky, která se ihned po vydání ocitla na třetí příčce domácí prodejní hitparády IFPI.

K albu byly natočeny celkem čtyři videoklipy - kromě zmíněného hitu s Debbi se obrazového ztvárnění dočkal song "Otroci svobody", který plnil úlohu pilotní vlaštovky, dále titulní skladba "Víc než hudba?" a také píseň "V temnotě". Celkově dosud nasbíraly klipy z Lipova debutu přes 7,1 milionu zhlédnutí na YouTube, přičemž "Ležím v tvé blízkosti" se na této cifře podílelo více než pěti a půl miliony views. Zhruba 970 tisíc přehrání nasbíral klip "V temnotě", přibližně 560 tisíc "Víc než hudba" a 111 tisíc zhlédnutí vykazují "Otroci svobody".

Vysoké popularitě se ale těší i skladby, které se singlového vydání nedočkaly. Vždyť třeba song "Šílená" s Yannou má již s pouhým audieem na YouTube přes 623 tisíc views. Ke skladbě s vášnivým nábojem se doprovodný vizuál rovněž plánoval, nakonec však nikdy nebyl realizován. Fanoušci si oblíbili i duet s Beefem "Naposled", který Lipo na YouTube umístil jen jako bonus pro své příznivce několik měsíců před deskou a audio již nasbíralo více než 413 tisíc přehrání.

Deska "Víc než hudba" byla pokřtěna 22. června 2012 v Lipově rodném Liberci, respektive ve Vratislavicích nad Nisou. Sklidila vesměs velmi kladné recenze a Lipovi rozšířila fanouškovskou základnu i mimo hiphopový žánr. Získal za ni také několik nominací na hudební ceny - Evropou 2 byl loni nominován za skladbu roku "Ležím v tvé blízkosti" a také v kategorii zpěváků, kde tehdy skončil třetí. Obdržel také jednu nominační příležitost na hudební ceny televize Óčko, kde se "Ležím v tvé blízkosti" ocitlo ve výběru čtyř nejlepších klipů, cenu však získal Martin Harich. Lipo ale zabodoval v anketě organizace OSA, která mu loni v červnu udělila cenu za "Nejlepšího mladého autora populární hudby".


Další podrobnosti o vzniku Lipovy prvotiny byly rozberány v loňském výročním článku k prvním narozeninám desky a nemá tedy cenu je znovu do detailů opakovat. Článek si můžete připomenout zde.

Album "Víc než hudba" je stále ke koupi fyzicky v Bontonlandu i digitálně na iTunes.

Anketa o nejoblíbenější song


Anketa o nejpopulárnější skladbu z desky "Víc než hudba" byla spuštěna s vydáním desky, tedy 6. dubna 2012. Hlasy jste mohli posílat do 31. března letošního roku, tedy téměř dva roky. Celkem přišlo 3 095 hlasů a nejvíce jich obdržela písnička "Šílená", o které již byla řeč výše. Ta je favoritem pro 396 čtenářů, zatímco druhý nejoblíbenější song "Víc než hudba?" získal hlasů 342. Pomyslný bronz si na krk může pověsit hitovka "Ležím v tvé blízkosti" s 324 hlasy.

Výsledky hlasování byly velmi vyrovnané, a to zejména na konci žebříčku. Vždyť mezi desátým a třináctým místem byl rozdíl pouhých šesti hlasů. Nejméně (180) jich nakonec získala skladba "Otázky", ale vzhledem k malým rozdílům se rozhodně nedá říci, že by byla na albu nějakým outseiderem.

Kompletní výsledky ankety si můžete prostudovat níže. Všem, co se zúčastnili, děkujeme za jejich hlasy. Také Lipova druhá deska, která vyjde již za pár týdnů, bude mít na blogu svou anketu, Na to je ale ještě čas. Nyní si užijte dnešní premiéru nového klipu a těšte se na celou desku. Ta sice bude hudebně dost odlišná než "Víc než hudba", to důležité - osobitost, chuť dělat věci jinak, než je u nás běžné a silné texty - však zůstane. Láska, víra, hudba - to je jeho integrita.

1. Šílená (feat. Yanna) 396 (12,8 %)
2. Víc než hudba? 342 (11%)
3. Ležím v tvé blízkosti (feat. Debbi) 324 (10,4%)
4. Bůh je láska 244 (7,9%)
5. V temnotě 233 (7,5%)
6. Naposled (feat. Beef) 225 (7,2%)
7. Rap je promarněná šance 214 (6,9%)
8. Neuhýbám z cesty (feat. Supa) 199 (6,4%)
9. Jsou chvíle (feat. Paulie, Kiriss) 196 (6,3%)
10. Otroci svobody 186 (6%)
11. Chceme svět (feat. Khomator, Lyrik) 184 (5,9%)
12. Rétorika moci 182 (5,9%)
13. Otázky 180 (5,8%)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama