Uplynul rok od vydání alba "Víc než hudba"

6. dubna 2013 v 0:00 |  Special
Dnes je tomu přesně rok, co vyšlo Lipovo první sólové album s názvem "Víc než hudba". Vydání desky předcházely dlouhé přípravy, původně měla totiž nahrávka vyjít už na jaře roku 2011, ale nakonec se z mnoha příčin album dostalo na pulty obchodů až 6. dubna 2012.

Výraznou roli na albu hrály kromě Lipova rapu také beaty tehdy začínajícího producenta ODDho, který dostal na desce coby producent velký prostor ukázat publiku svůj potenciál, svojí prací ale výrazně přispěl i KennyRough, a o více popovější rozměr skladeb se postaral věhlasný producent Martin Ledvina, který stojí za úspěchem desek Debbi, Marka Ztraceného či Anety Langerové.

Sám Lipo od začátku album označoval jako pokračování stylu BPM, dodával ale, že posluchači ho uslyší i v dosud neslyšených polohách, a zejména textově bude mít širší záběr než tomu bylo zvykem na deskách Básníků před mikrofonem. Hned jako pilotní singl s videoklipem byl vybrán naléhavý song "Otroci svobody".
"Chtěl jsem po vizuální stránce udělat krok stranou a nekopírovat znovu estetiku, na kterou jsou lidi zvyklí u starších klipů BPM. Mým cílem bylo vtáhnout posluchače do atmosféry songu a nedat mu možnost odstupu. Chápu, že někoho ta naléhavost projevu může odrazovat, ale myslím že je to férovej přístup : Ber nebo nech být", komentoval tehdy Lipo klip.

Dalším singlem se stal track "Víc než hudba?", po kterém bylo později celé album pojmenováno. Song byl přijat trochu kontroverzně, neboť se v něm Lipo poměrně kriticky vyjadřoval k současnému stavu českého rapu. Videoklip k songu, který byl k dnešnímu dni na YouTube přehrán více než 464 000x, si režíroval sám Lipo, což ostatně platí i u všech ostatních videoklipů z alba.

Před vydáním desky byla ještě veřejnosti představena balada "Naposled", ve které Lipovi zahostoval další objev libereckého rapu Beef, a zejména megahit "Ležím v tvé blízkosti" s hostující Debbi. Ten se dočkal milionů views na YouTube, rádii i hudebními televizemi rotoval (a stále ještě rotuje) ve velkém, a Lipovi proklestil cestu i k posluchačům mimo hip hop. Za videoklip "Ležím v tvé blízkosti" si Lipo později vysloužil nominaci na nejlepší klip roku 2012 v rámci Óčko Hudebních Cen, rádio Evropa 2 zase skladbu zařadilo mezi pětici nejlepších písní roku.

Poslední veřejosti představenou skladbou z desky se stal track "V temnotě", ke kterému vznikl videoklip spíše náhodou. Původně se totiž mělo točit video k songu "Neuhýbám z cesty", ale nakonec vzhledem k nevlídnému počasí vzniklo obrazové zpracování právě k tomuto temnému songu. Klipu se nakonec i přes syrový hip-hopový zvuk dostalo pozornosti i u širší veřejnosti, a k dnešnímu dni má přes 667 000 přehrátí na YouTube.

Celé album se dostalo hned v prvním týdnu po vydání na 3. příčku české prodejní IFPI hitparády, když nestačilo pouze na budoucího zlatého Slavíka Tomáše Kluse a tehdy novou desku Madonny, za kterou zaostalo o pouhé 4 prodané kusy. Deska zklidila i velmi pozitivní ohlasy od hudebních kritiků. Album je stále k dostání v síťi Bontonland, kde bylo ještě před nedávnem vyprodané, ale další kusy byly na sklad doplněny. Mimochodem, nestává se často, aby byla cena desky nižší v době vydání než rok po něm (tehdy 199 Kč, teď 229 Kč). V elektronické podobě si desku můžete pořídit na iTunes.

"Hodně se toho za tu dobu změnilo. Osamostatnil jsem se a dokázal sám sobě, že je možný cokoliv, když člověk systematicky míří za svým cílem a nevzdává se. Hudba mě vyléčila z uměleckého sektářství : Jsem rád za každýho posluchače. I za toho, co se k mojí tvorbě dostal třeba díky singlu, který poprvé slyšel hrát z rádia při práci. Především ale děkuju fanouškům, kteří mě podporují od začátku, od dob BPM a jdou se mnou dál. Vážím si toho. Má hudba má umělecký vývoj, ale nezapomínám, jak to všechno začalo. To tam bude vždycky : Láska, srdce, víra, hudba. Díky!" napsal Lipo k ročnímu výročí své první desky na Facebooku.

V celém článku najdete ještě aktuální pořadí v anketě o "Nejoblíbenější song z alba", do které už rok hlasujete, a dosud jste zaslali již více než 2 400 hlasů. Do ankety můžete stále hlasovat, poběží až do té doby, než vyjde Lipova druhá sólová deska. Ta už se v současnosti začíná pomalu, ale jistě, připravovat. Nezbývá než držet palce, aby byla ušita stejně poctivě a kvalitně jako ta první.
Anketě o nejoblíbenější song stále dominuje duet s Yannou "Šílená", který se drží ve vedení hned od vydání desky. Oblibu titulní skladby "Víc než hudba?" dokazuje fakt, že mu dle vašeho hlasování patří 2. příčka, a nechává za sebou i megahit "Ležím v tvé blízkosti", který získal dosud 3. nejvyšší počet hlasů. Výsledky k dnešnímu dni můžete třeba porovnat se stavem k 22. prosinci, kterému byl věnován celý článek.

Zajímavé je, že počty hlasů se za dobu od 22. prosince u většiny songů více než zdvojnásobily. I to dokazuje, že k albu se postupem času dostávají stále noví posluchači. Velkým pozitivem je rozhodně fakt, že všech 13 songů získalo mnoho hlasů, což podtrhuje sílu nahrávky, a dokládá, že deska nestojí jen na pár písních.

Kompletní pořadí ankety o neoblíbenější song z alba "Víc než hudba" k 6.4.2013

1. Šílená (feat Yanna) 301 hlasů (12,5%)
2. Víc než hudba? 255 hlasů (10,6%)
3. Ležím v tvé blízkosti (feat Debbi) 223 hlasů (9,3%)
4. Bůh je láska 191 hlasů (8%)
5. V temnotě 184 hlasů (7,7%)
6. Naposled (feat Beef) 179 hlasů (7,5%)
7. Rap je promarněná šance 172 hlasů (7,2%)
8. Neuhýbám z cesty (feat Supa) 154 hlasů (6,4%)
9. Otroci svobody 153 hlasů (6,3%)
10. Jsou chvíle (feat Paulie, Kiriss) 152 hlasů (6,3%)
11. Chceme svět (feat Khomator, Lyrik) 151 hlasů (6,3%)
12. - 13. Otázky 144 hlasů (6%)
12. - 13. Rétorika moci 144 hlasů (6%)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama