LIPO rok 2012 - část II.

28. prosince 2012 v 12:21 |  Special
Ve druhém díle shrnutí Lipova roku 2012 se podíváme, co se stalo od dubna do června letošního roku. A žádná nuda to rozhodně opět nebyla. Více čtěte v celém článku.

DUBEN

6.dubna 2012 konečně pod EMI vyšla dlouho očekávána debutová deska Lipa "Víc než hudba". Album se hned po vydání vyšvihlo na 3.místo oficiální české prodejní hitparády IFPI, čímž se Lipo stal prvním českým rapperem kterému se něco takového podařilo. Za novou deskou Madonny na 2.místě navíc tenkrát Lipo zaostal o pouhé 4 prodané kusy. Na iTunes bylo celé album "Víc než hudba" uvedeno 9. dubna 2012.

Lipovo první sólové CD se kromě prodejního úspěchu dočkalo také nadšených reakcí fanoušků, a vesměs velmi pozitivních recenzí, a to jak od čistě hip-hopových severů, tak i multižánrových hudebních webů. "Víc než hudba. Víc než zážitek" - takový název třeba nesla recenze na serveru BBarák.cz, a slovy chvály nešetřil autor ani v samotné recenzi.
"Tahle deska je pro lidi, co rádi přemýšlejí, a hlavně je pro Lipa, který se nehodlá na stará kolena stydět za svou tvorbu.", psal zase ve své recenzi server Royal-flush.cz. Jako odtržení se od žánru pojal recenzi Lipovy desky iReport.cz, který mimo jiné uvedl : "Lipo je mluvčím generace intelektuálních rapperů, kteří mají sílu a potenciál vytvořit životaschopnou odnož tradiční vlny a vymezit se vůči scéně, která je nerespektuje, protože jim zkrátka a pochopitelně nerozumí..." Další hodnocení desky si můžete připomenout v rubrice Recenze.

Celému albu rozhodně pomohl i mediální zájem o singl "Ležím v tvé blízkosti", který ani v dubnu nevyklízel pozice. Naopak, v české rádiové hitparádě IFPI dosáhl nového maxima - umístil se jako 4. nejhranější domácí singl v českých rádiích a 15.celkově. Ve sledované T-Music Chart na Evropě 2 se singl ve svém posledním sedmém týdnu prodral až na medailové příčky, když se umístil na 3. místě. Bohužel, tak jako všechny songy pak musel po 7 týdnech hitparádu opustit. Na YouTube "Ležím v tvé blízkosti" končilo duben s již více ne 1 700 000 zhlédnutí, a bylo zřejmé, že překonání druhého milionu je na dosah.

Ve čvrtém měsíci letošního roku také Lipo kromě hudby podpořil protesty proti vládě ČR, když natočil ve spolupráci s iniciativami "Stop vládě" a "Za svobodné vysoké školy" video, ve kterém se vyjádřil k současné politické situaci.
KVĚTEN

Hned symbolicky na 1. máje vydal Lipo svůj zbrusu nový song "Trvalo tři generace", na kterém se podíleli také uznávaní rappeři Kato a Bonus. Skladba se dočkala kontroverzního přijetí, protože v ní Lipo vystupuje proti rasismu, homofobii, či jakékoliv jiné formě xenofobie.

V květnu také spatřil světlo světa již v pořadí čtvrtý videoklip z alba, a to na track "V temnotě". Ten se natáčel již na podzim roku 2011, ale kvůli velkému úspěchu předchozího singlu "Ležím v tvé blízkosti" se na jeho vypuštění čekalo až do 23. května 2012. Bylo jasné, že song nemá takové ambice jako duet s Debbi, ale více než 500 000 views na konci roku 2012 se dá rozhodně považovat za úspěch. Videoklip byl také ihned nasazen do vysílání nejsledovanější české hudební televize Óčko.

I přes nové video stále sílil zájem o hit "Ležím v tvé blízkosti", který se v květnu poprvé podíval mezi 3 nejhranější česko-slovenské songy v našich rádiích podle žebříčku IFPI. Samotné video pak na YouTube získalo již více než 2 miliony zhlédnutí.

Květen se také nesl ve znamení titulu fotbalistů Slovanu Liberec, což byla pro Lipa velmi příjemná událost. Ten nejprve na libereckém stadionu sledoval klíčovou remízu s Plzní, a následně vyrazil na náměstí, kde v rámci oslav zarapoval v bujaré atmosféře pár svých songů.
Po vydání desky se také začaly rozjíždět koncerty, se kterými Lipo objížděl republiku. Oblíbenými se staly zejména krátká vystoupení s Debbi po menších klubech.


ČERVEN

Nejdůležitější událostí června byl bezesporu křest alba "Víc než hudba". Ten proběhl 22. června ve Vratislavicích nad Nisou, v Kulturním centru 101010. Deska byla pokřtěna za účasti mnoha hostů, na akci nechyběly zpěvačky Debbi, Yanna a Kiriss, kompletní BPM ve složení Lipo, Paulie a KennyRough, také ODD a Beef (budoucí ATMO Music), a samotný křest (vodou) provedl producent Martin Ledvina. Z akce byla natočena reportáž pro TV Óčko, a také pořad VIP MIxxxer, kde Lipo představil své oblíbené videoklipy.
Kromě křtu proběhla i řada dalších koncertů, mimo jiné Lipo vystoupil také na velkém multižánrovém festivalu Votvírák na letišti v Milovicích.

Singl "Ležím v tvé blízkosti" dosáhl téměř půl roku od vydání svého vrcholu, když se 12. června 2012 umístil na 1. místě IFPI hitparády Top 50 nejhranějších cz/sk skladeb. V absolutním pořadí všech songů to duet dotáhl až na 5. místo. Lipo se stal prvním českým sólovým rapperem, který dostal svůj hit až na vrchol oficiálního rádiového žebříčku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama