Kdo je Lipo?

12. února 2012 v 11:21 |  Biografie


ZAČÁTKY S BPM

Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je český básník a rapper. Narodil se 11.dubna 1986, pochází z Liberce, kde spolu s Pauliem Garandem založil projekt Básníci před mikrofonem (BPM). Debutová deska BPM Slova vyšla v roce 2007 a obsahovala i první výraznější hit - Madam poezie a také další videoklipy jako David, Jeden z mnoha nebo Ostrovy sutin. O rok později v roce 2008 album Slova zremixoval KennyRough, který se stal novým členem BPM. Druhou desku nachystali BPM na rok 2009 a pojmenovali ji Horizonty. Pilotní singl Chill se stal velkým rádiovým hitem a bodoval v nejrůznějších hitparádách. Na YouTube se klip Chill stal prvním videem BPM, které překročilo hranici milionu views. Dobře si vedl i druhý singl - Horizonty. Za album Horizonty byli BPM oceněni cenou Anděl 2009 v kategorii Hip hop and r'n'b a získali také dvě nominace na Hudební ceny Óčka 2009. V kategorii Objev roku ani Hip Hop and r'n'b BPM nezvítězili, ale alespoň potěšili fanoušky vystoupením na slavnostním předávání.

DEBUT "VÍC NEŽ HUDBA"

Nová etapa Lipovy kariéry přišla na podzim 2010, když vydal politicky angažovaný song Pozdravy z Liberce, kterému se dostalo i podpory některých médií. Na jaře 2011 oznámil Lipo práci na své sólové debutové desce, ze které v červenci 2011 vydal první ochutnávku - singl s videoklipem Otroci svobody, který následovaly další songy z chystaného debutu - Víc než hudba?, Naposled (feat Beef) a v lednu 2012 pozdější megahit Ležím v tvé blízkosti (feat Debbi). Právě posledně jmenovaným singlem se Lipo výrazně zapsal do povědomí veřejnosti jako sólový umělec, na YouTube má videoklip miliony zhlédnutí, singl rotoval rádii i hudebními televizemi a bodoval v mnoha hitparádách - jako první český rapper dostal Lipo svůj song až na samotný vrchol české rádiové hitparády IFPI, kde se umístil na 1.místě v žebříčku Top 50 nejhranějších cz/sk skladeb. MF Dnes zařadila Lipa v lednové prognóze mezi umělce, od kterých očekává, že se v roce 2012 zapíší výrazným způsobem na českou hudební scénu. Tyto ambice Lipo naplnil svým sólovým debutem Víc než hudba, který vyšel 6.dubna 2012 pod EMI. Album se ihned po vydání vyšvihlo na 3.příčku prodejního žebříčku IFPI, čímž se zařadilo mezi prodejně nejúspěšnější české rapové desky historie. Jako čtvrtý videoklip z alba Lipo představil video k songu V temnotě.Za hit Ležím v tvé blízkosti byl později nominován na Hudební Ceny Óčka 2012 v kategorii Videoklip roku, obdržel také dvě nominace na Hudební Ceny Evropy 2. Vítěznou trofej získal v rámci cen OSA 2012, kde byl vyhlášen jako "Nejúspěšnější mladý autor populární hudby".

ÉRA "O DUŠI"

Na rok 2013 přichystal Lipo spolupráci s talentovanou začínající zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou, kterou nazval Do města přišla zima. Singl byl okamžitě nasazen do vysílání českých rádií a záhy na to napodobil úspěch předchozího hitu Ležím v tvé blízkosti, když se dostal až na vrchol české rádiové hitparády IFPI a stal se druhým Lipovým "number one" hitem v domácím žebříčku.

Zároveň začal Lipo v roce 2013 pracovat na svém druhém sólovém albu. Na něm opět spolupracoval s talentovaným beatmakerem, který si říká ODD, a také s popovým producentem Martinem Ledvinou. Během procesu vzniku však začala nahrávka nabírat experimentálnější rozměr, a to zejména co se týče neobvyklého množství zapojení živých nástrojů. Práce na novince trvaly intenzivně zhruba rok a půl.

První ochutnávka nové hudby, song s videoklipem Pořád jen to svoje, byla představena na začátku září 2013. Nejednalo se však o pilotní singl z alba, ale spíše o bonusový song pro fanoušky. Přesto se však skladba s nerádiovými ambicemi dočkala obrovských úspěchů v hitparádách, na YouTube již videoklip nasbíral několik milionů zhlédnutí. Vzhledem k popularitě mezi fanoušky byla píseň zařazena i na Lipovu druhou řadovku s názvem O duši, a to jako bonus.

Prvním oficiálním singlem z alba se stala skladba Město, co spí, která byla i s videoklipem představena 6. dubna 2014, symbolicky v den dvouletého výročí Lipova debutu. Nedlouho poté následoval druhý singl Kruhy s hostující Yannou, který si svou premiéru odbyl rovnou v rádiovém éteru. Jeho oficiální videoklip má rovněž sledovanost několik milionů zhlédnutí na YouTube.Deska O duši, která překračuje mantinely hiphopového žánru, vyšla 12. května. Jen pár hodin po svém vydání se ocitla na prvním místě prodejnosti českých alb na iTunes, v oficiálním českém prodejním žebříčku IFPI debutovala na čtvrtém místě.

Třetím videoklipem k nahrávce se stal v říjnu 2014 snímek Všechno má svůj čas, který Lipo pořídil netypicky na šestnáctimilimetrový film, čímž znovu dokázal, že si na české scéně kráčí vlastní cestou. Klip byl pořízen na místech, na nichž Lipo trávil v dětství prázdniny.

V listopadu 2014 se Lipo umístil na druhém místě v anketě Hvězda internetu v rámci Českého slavíka.

"LYRIKA"


Příprava dalšího alba zabrala Lipovi čtyři roky. Během nich získával od písní, které vycházejí z jeho osobního života, potřebný odstup a s producentem ODD je několikrát úplně překopali. Již v roce 2015 vyšla první ochutnávka Štěstí, kde si Lipo zopakoval spolupráci s Debbi. Singl byl nasazen do rotací rádií a na YouTube nasbíral jeho klip několik milionů přehrání. Před vydáním alba ještě následovaly singly Nebudu lhát, Vidíš, co jiní nevidí a Ve vzpomínkách s Nelou. Poslední jmenovaný překvapil country nádechem.

Také nové album je ovlivněno vlivy živé hudby a Lipo na něm dokonce i zpívá. Přizval si také několik hostů z řad výbornných muzikantů. Pod názvem Lyrika vyšla novinka 27. dubna 2018.


ANGAŽOVANÁ TVORBA

Že umí vyjádřit svůj názor na situaci ve společnosti, už Lipo ukázal mnohokrát. Koho zajímá jeho angažovaná tvorba, může si kromě výše zmíněných Pozdravů z Liberce pustit také song Rétorika moci, nebo protirasisticky a protixenofobně zaměřenou skladbu Trvalo tři generace (feat Bonus, Kato). V prosinci 2012 Lipo otevřeně podpořil kandidaturu Jiřího Dienstbiera na post prezidenta ČR ve volbách 2013, když natočil spot s názvem Chci změnu.

Společenskými potížemi se zabývá také první singl Město, co spí z druhého alba "O duši", v němž Lipo prostřednictvím výpravného videoklipu upozorňuje na vybydlenovou část centra svého rodného Liberce. K singlu se vztahovala také soutěž, jejíž výherci absolovovali s Lipem cestu do Berlína.

V květnu 2015 se Lipo zapojil do projektu České televize k filmové trilogii Jan Hus. Přední čeští rappeři zhudebnili Husovy myšlenky. Lipo se věnoval témtice jeho života v pravdě a výsledkem byl klip Terapie.

REŽISÉRSKÁ PRÁCE

Kromě vlastní tvorby se Lipo věnuje i režii videoklipů. Mimo vlastních klipů točil například video k hitu Navěky Tomáše Kluse a Anety Langerové, dále Levnou instituci a Kávu a sex Marka Ztraceného, Baby Mira Šmajdy, nebo Možná se mi zdáš a La La Debbi. Právě za režii La La byl Lipo nominován i na cenu Český Slavík 2011 v kategorii videoklip roku, výhru si však nakonec připsali Charlie Straight. Později následovaly i klipy pro skupinu Jelen nebo Davida Stypku a Ewu Farnou.

Jeho dosud největším režisérským projektem je dokument Buď toho součástí. Popdoruj muziku! Ten se natáčel na konci roku 2013 a premiéru si odbyl na začátku března 2014. Snímek je zaměřen na děti druhého stupně základní školy, kterým se snaží vysvětlit problematiku nelegálního stahování hudby.
 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Káča Káča | E-mail | 19. prosince 2013 v 20:28 | Reagovat

Moc pěkné!!! Pěknej kluk a pěkná hudba, bomba kombinace, jen tak dál ;-)
Držim palce!

2 Sebere Sebere | 13. ledna 2014 v 21:35 | Reagovat

eeej top ;-)

3 Andy Andy | E-mail | 5. září 2016 v 18:45 | Reagovat

To je naprosto vražedná kombinace-pěknej kluk a luxusní hudba-šťástná ta,co mu padne do klína :-)

4 SergiooX SergiooX | E-mail | 16. ledna 2017 v 21:55 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

5 TomkoS TomkoS | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:58 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama